JIŽ JSME POMOHLI

 

70372212_382122942676016_3235279554180284416_n

Miroslav

Kompenzační pomůcky: naslouchátka

Částka: 9 846 Kč

Jmenuji se Miroslav Odstrčilík a je mi 91 let. Bydlím v domově důchodců ve Zlíně. Díky vašemu příspěvku se domluvím se svým synem, personálem domova a mohu sledovat v televizi své oblíbené pořady, soutěže a sportovní přenosy.Děkuji za vaší pomoc.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ondra

Ondra

Kompenzační pomůcky: naslouchátka

Částka: 57 540 Kč

Dobrý den, jmenuji se Ondra a chtěl bych vám všem moc poděkovat za peněžní prostředky na nová sluchadla. Jsem žákem základní školy a je mi 15 let. Od malička hraji aktivně fotbal a za naši školu jsem v týmu florbalistů. Mezi mé další koníčky patří například počítač a hudba. Na nová sluchadla se moc těším, protože už druhý měsíc mám pouze jedno, jelikož je druhé neopravitelné. Poprvé nebudu mít závěsná sluchadla. Od mého bratra, který má stejnou vadu, vím, že je v nich neskutečný rozdíl. Jsou mnohem praktičtější. Asi nemusím psát, jak mi ulehčí život ve škole a při sportu… Moc vám všem ještě jednou děkuji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mar

 

 

Marie

Kompenzační pomůcky: naslouchátka

Částka: 20 160 Kč

Dobrý den, jmenuji se Marie, je mi 77 let a jsem v důchodu. O část svého sluchu jsem přišla již v dětství při nemoci a postupem času se můj sluch stále zhoršoval. V poslední době jsem velmi špatně slyšela i s naslouchátkem, hlavně když mi někdo volal na mobilní telefon, nerozuměla jsem, když na mě některý soused zavolal a protože jsem věřící, nerozuměla jsem ani panu faráři na mši, což mi bylo velmi líto. Život s novými sluchátky mi moc pomůže, hlavně v komunikaci se svými nejbližšími, a nic důležitého už mi neunikne. Tímto bych chtěla moc poděkovat všem úžasným lidem, kterým není lhostejné lidské trápení a s ochotou pomohou. Jsem šťastná, že jsou takový lidé mezi námi. Přeji všem jen samé krásné dny, ať se daří a jsou šťastni.

 

 

 

 

Daniel_doma

Daniel

Kompenzační pomůcky: naslouchátka

Částka: 8 945 Kč

Mému synovi Danielovi je nyní 22 let a chodí na střední dvouletou praktickou školu. Po úrazu je plně závislý na dopomoci, nemluví, má i mentální postižení, přesto je společenský, miluje divadlo, hudbu, chodíme na akce, sportujeme. Dan následkem poškození mozku má i sluchovou vadu, sluchadlo má od 5 let. Díky spolupráci školy i SPC pro sluchově postižené se podařilo vadu kompenzovat, Dan se naučil i číst, psát na PC, dokáže komunikovat, má smysl pro humor. Je těžký spastik a má diskinetické (chaotické, nechtěné) pohyby rukou a někdy se mu podaří sluchadlo z ucha vyrazit, to co měl nyní, bylo znovu rozbité, ještě nesplňoval nárok přes pojišťovnu a na nové jsme peníze neměli. Je „slyšet“ rozdíl, jestli má, nebo nemá sluchadlo, hůře rozumí, hodně se křičí. Já sama jsem od 12 let sluchově postižená, takže mám představu, jaké to je špatně slyšet, nerozumět, nemoct se domluvit. Nyní jsem po kochleární implantaci a s údivem jsem zjistila, že nejvíce mi chyběla hudba, zpěv ptáků, šumění deště, všechno, co mě znovu dělá život kulatý, sametový a měkčí. Chtěla bych hlavně poděkovat za rychlost a za vysoké částky, kterými jste podpořili i jiné žadatele, všechny pomůcky a doplňky jsou drahé a postižený člověk je potřebuje ihned. Díky Vám Dan získal kvalitní sluchadlo, takže nyní slyší hlavně „to co má a nejen to, co se mu hodí“. Tímto Všem moc děkujeme za podporu a přejeme Všem sluníčkový den

 

 

IMG_20190428_161802

Roman

Kompenzační pomůcky: Sluchadla Naída V50

Částka: 10 200 Kč

Skvělou zprávou je, že svá nová sluchadla už si vyzvedl i osmiletý Roman ze Zlína. Romča každý den dojíždí do ZŠ pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí a je neslyšící již od narození. Vzhledem k tomu, že jsou neslyšící i oba jeho rodiče, příjmy rodiny nejsou vysoké a náklady na dopravu do školy a další výdaje jim neumožňovali pořízení nových vhodných sluchadel, máme velkou radost z toho, že i zde mohl Nadační fond Klub SRDCAŘŮ pomoci. Děkujeme vám všem, kdo naši činnost podporujete a těšíme se na další příběhy se šťastným koncem...

 

 

Simona_B1

Simona

Kompenzační pomůcky: Sluchadla WIDEX Unique Fussion 440 s reproduktorem HP 440RIIC

Částka: 46 260 Kč

Milá a sympatická Simona je další klientkou, které jsme, díky knize Odposlechnuto v Praze, mohli pořídit nová sluchadla za celkovou částku 46.260,- Kč a podpořit jí tím v její nezávislosti a také možnosti více si užívat společné chvíle s rodinou. Ráda jezdí na kole a chodí na procházky. V dětství to se sluchadly neměla mezi dětmi ve škole jednoduché, ale jak sama říká "život se už naučila brát takový, jaký je" a věří, že s novými sluchadly bude snazší. Snem Simony je navštěvovat také koncerty a tak doufáme, že s novými sluchadly si je bude moci užít...

 

 

 

CIMG3733

Honzík

Kompenzační pomůcky: sluchadla EVOKE FM 330

Částka: 31 700 Kč

Honzíkovi je 10 let. Studuje základní školu v Prostějově a na pololetním vysvědčení měl samé jedničky. Je skaut, hraje florbal a rád chodí s rodinou do přírody. Od dětství je nedoslýchavý a aby mohl paní učitelce rozumět, tak potřebuje speciální naslouchátka. Starší model mu nevyhovoval a byl poruchový. S nově pořízenými naslouchátky je poslech kvalitnější a lépe se orientuje při výuce a i mezi svými kamarády.

 

 

DSC00035

Radka

Kompenzační pomůcky: naslouchátka a Phone Clip

Částka: 59 700 Kč

Jmenuji se Radka a narodila jsem se s praktickou hluchotou na obou uších. Komplikace nastaly v době, kdy jsem na střední škole nečekaně ohluchla, ztratila jsem své zbytky sluchu na levém uchu a skončila v nemocnici na infuzích, neslyšela jsem ani se sluchadlem. Používat jen jedno sluchadlo na pravém uchu jsem nedokázala. To je pro mě nemožné. Musím mít sluchadla na obou uších. V nemocnici mi doporučili kochleární implantát. Prošla jsem i před kochleárním vyšetřením a nakonec jsem dle špatných zkušeností a pocitů uživatelů kochleárního implantátu od toho ustoupila (v té době to byla novinka a ještě moc lidí implantát nemělo). O půl roku později se mi ty zbytky sluchu vrátily. Postupem času se mi sluch stejně začal pozvolna zhoršovat, měla jsem problém sehnat nová sluchadla na která bych aspoň trochu slyšela.

Pracuji jako účetní a ke své práci potřebuji dobrý poslech při komunikaci a abych se mohla nadále vzdělávat na různých školení ve svém oboru. Chtěla bych se i více zdokonalit ve výuce anglického jazyka, u kterého mám občas z nedostatku poslechu problém rozumět lektorovi.

Ve svém volném čase se hodně věnuji fyzioterapii psů. V budoucnu bych se chtěla tomuto oboru věnovat. Abych toho dosáhla, účastním se mnoha seminářů, kde musím zvládnout poslech, zároveň si dělat poznámky do notesu a při tom ještě rehabilitovat se psem, což je pro mě dost náročné. Zkrátka bez možnosti kvalitního poslechu jsou mé možnosti dost omezené.

Před měsícem jsem měla konečně příležitost si po letech shánění vyzkoušet vysněná sluchadla, se kterými jsem dobře slyšela, hlavně rozuměla mluvenému hovoru a okolní zvuky byly ztlumené, což jsem velice uvítala. Ke sluchadlu mi zapůjčili Phone Clip, nevěřila jsem, že s ním budu moct tak dobře telefonovat. Jelikož však nakonec všechny úspory padly na nová sluchadla pro manžela, myslela jsem, že já se těch svých vysněných už nedočkám…

Naštěstí přišla skvělá zpráva a díky vám všem, kdo jste si zakoupili knihu Odposlechnuto v Praze, jsem dostala krásný vánoční dárek. Velmi tímto děkuji všem, díky kterým i já teď budu moci odposlouchávat a být nezávislá.

 

 

47572503_1995528587199373_314991342415511552_n

Marta

Kompenzační pomůcky: naslouchátka

Částka: 56 500 Kč

Je mi 55 let, bydlím v Praze a od 30 let jsem v plném invalidním důchodu pro revmatoidní artritidu, myopatii a celiakii. Pro špatnou pohyblivost používám patnáct let invalidní vozík. Od mala jsem nedoslýchavá, ale nikdo z mé rodiny to neřešil. Postupně jsem se naučila odezírat. Po těžkém úrazu hlavy v pětatřiceti letech se mi zbytky sluchu velmi zhoršily. Dostala jsem první sluchadlo na levé ucho, ale způsobovalo mi bolesti. Mám totiž velmi zúžené zvukovody a časté záněty. Díky tomu mám stále větší problém s telefonováním. Ani odezírání nepomáhá jako dřív. S přibývajícím věkem a stále se zhoršujícím zdravotním stavem se nedokážu dlouhodobě soustředit.

Moje lékařka mě při nedávné kontrole upozornila, že v dnešní době jsou na trhu taková sluchadla, která by moje potíže dokázala vyřešit. Poradí si s velkým zúžením zvukovodů. Speciální naslouchátka jsou však finančně velmi náročná a já při vší vůli nejsem schopná takovou částku ušetřit.

I vzhledem k péči o tři děti, na které jsem od začátku invalidity zůstala sama a dlouhodobé péči o syna s poruchou autistického spektra. Můj plný invalidní důchod je poměrně nízký a proto jsem odkázána na sociální dávky. Z nich zaplatím bydlení v bytě zvláštního určení. Vyšší náklady na živobytí vzhledem ke striktní bezlepkové dietě, lékům a také asistenčním službám zdaleka nepokryje ani příspěvek na péči, který dostávám. Sama se snažím platit alespoň některé rehabilitace, protože zdravotní pojišťovna nyní nehradí všechny procedury, které potřebuji k udržení svého zdravotního stavu.

Proto jsem Vám velmi vděčná za pořízení sluchadel, která mi výrazně ulehčí život a budu moci s nimi konečně vystoupit ze své samoty a ticha kolem sebe. 

 

 

46516304_260814431264737_2276966509563609088_n

Ondra

Kompenzační pomůcky: naslouchátka

Částka: 43 800 Kč

Již od svého narození v roce 1997 mám hlubokou ztrátu sluchu, kterou běžná naslouchátka nevykompenzují. Bylo tedy potřeba naslouchátek mnohem výkonnějších, než jsou klasické modely. Progres v oblasti technologií mohu na sobě pozorovat už od útlého dětství, kdy mi byly nasazeny první naslouchátka – to bylo někdy v době nového milénia (2000). Tehdejší sluchátka nebyla výkonná, a tak jsem slyšel čistě jenom řeč, nikoliv už ostatní věci, které k rozhovorům nějak tak běžně patří, například ptačí zpěv nebo hluk slabších motorů.

Postupně šla doba natolik dopředu, že jsem po několika sluchátkách již v jedenácti dostal úplně nová, která mi dokázala zprostředkovat kromě řeči i rozvinutý zvuk ulice. Pamatuji si, že když jsem se tehdy vracel domů, tak jsem v bytě celou dobu slyšel drnčení, které se projevovalo jenom občas. Zeptal jsem se na to své matky a odpověď byla neskutečně překvapivá – byl to zvuk výtahu. Tehdy mi to přišlo natolik absurdní a zároveň úžasné, že jsem se nemohl vůbec přestat smát. Jsou to právě ty běžné detaily, které zdravý člověk považuje za běžné, ale pro mě to byl úžasný přídavek do souboru nejrůznějších zvuků a od té doby jsem věděl, kdy se asi vrátí máma. Ve stanovený čas byl prostě slyšet výtah.

Také jsem už dlouhou dobu součástí skautského oddílu, kam jsem poprvé vstoupil jako vystrašený kluk bojící se interakcí s ostatními vrstevníky. Ale nakonec to dopadlo fakt fajn a úspěšně jsem se integroval do života a fungování oddílu, kde jsem byl s chápavými kamarády, kteří se mi snažili všemožně pomoci, a s vedoucími, kteří si uvědomovali, že nějakou hru občas hrát nemohu, ale jednali se mnou jako s ostatními kluky. A já cítil, že jsem konečně běžný kluk bez té vší ignorace kolem.

Bez naslouchátek by život nebyl opravdu tak jednoduchý a když jsem dostal možnost mít zcela nová a výkonnější naslouchátka, než která mám v současnosti, tak jsem neváhal a vrhl se na to. Současná už měla něco za sebou a jejich stáří bylo znát. Nová naslouchátka mi umožnila jít na ulici bez větších obav, vést kvalitnější konverzaci s dětmi, které vedu, a mnohem více si užívat života.

Až si někdy budete říkat, že byste chtěli být na chvíli úplně hluší a vypnout se, já říkám ne-ne. Važte si toho, že máte sluch. Ačkoliv je to někdy únavné, je to právě sluch, se kterým máte neomezené možnosti a odposlechnutí mnohdy nepředstavitelných situací jako například v tajemné Praze. Hlášky, řeči a výroky jejích obyvatel umožnily sestavení knížky, jenž nakonec pomohla vybrat velkou finanční částku na nová naslouchátka, které bych jinak normálně nezískal. Za toto jsem opravdu moc vděčný a jsem rád, že takový projekt existuje. O to větší je má úcta, když autoři za to nepobírají žádný honorář a skutečně věnují, co můžou, právě do lidí se sluchovým postižením. 

 

 

35151238_2107253405968649_3815569282712993792_n

Renata

Kompenzační pomůcky: zvukový přijímač, zvukový mikrofon, náhradní akumulátor a kompletní vodotěsná sada

Částka: 60 200 Kč

Jmenuji se Renata. Je mi 43 let a již 41 let jsem sluchově postižená. Ohluchla jsem ve svých dvou letech, kdy jsem onemocněla zápalem plic. Nosila jsem sluchadla, která mi pomáhala do té míry, že jsem slyšela, ale nerozuměla jsem řeči. Po porodu se mi sluch zhoršoval natolik, že mi lékaři odmítli předepsat nová sluchadla. Doporučili mi kochleární implantát. Od prvního lékařského doporučení do vlastní operace uběhl jeden rok. Od ledna 2017 jsem uživatelkou kochleárního implantátu.

Pracuji v Cross Cafe ve výrobě, kde potřebuji přesně porozumět pokynům. Je zde nutná komunikace. Potřebuji zlepšit komunikaci v práci. Mám rodinu, dvě malé děti. Hodně sportuji, jezdíme s rodinou na kolech, plavat. Hrajeme s dětmi squash a stolní tenis. Děti mi vždy pomáhají s komunikací, ale kochleární implantát mi umožňuje větší samostatnost a nezávislosti. Když budu mít další pomůcky, pomůže mi to ke zlepšení komunikace s dětmi, když na mě volají. Časem budu moci i telefonovat a nebudu závislá na cizí pomoci. Díky vodotěsné sadě budu zároveň rozumět dětem v bazénu, když budou cokoliv potřebovat.

Děkuji všem, kteří mi přispěli ke koupi kompenzačních pomůcek, jež jsou pro mne finančně velice náročné.

 

 

 

 

35151238_2107253405968649_3815569282712993792_n

Jana

Kompenzační pomůcky: zvukový přijímač, zvukový mikrofon a náhradní akumulátor

Částka: 39 800 Kč

Narodila jsem se v roce 1983, kdy podpora dětí se sluchovou vadou nebyla tak velká jako dnes, ať už v oblasti terapeutické či kompenzačních pomůcek. V roce a půl mi byla zjištěna praktická hluchota na obou uších, a já dostala velké krabičkové sluchadlo. Krabičku zavěšenou na krku připevněnou k hrudníku podomácku vyrobeným závěsným systémem, ze které vedly káblíky se špunty do uší. Na tohle sluchadlo jsme nějakou dobu čekali. O pár let později jsem díky ní dostala jedno kvalitnější závěsné sluchadlo na levé ucho.

Měla jsem a mám báječnou rodinu, která se mi hodně věnovala a udělala pro mě vše, co bylo v jejich silách. Maminka se mnou trénovala poslech se sluchadly, učila mě odezírat a mluvit pomocí vlastních vzdělávacích postupů. Důsledně a několikrát denně. Jelikož jsem velmi málo slyšela a řeči nerozuměla, musela mi mamka veškerá slova doslova naservírovat a pomoci mi je v rámci možností naposlouchat. Díky ní jsem se zvládla zařadit do slyšící společnosti. Chodila jsem do běžné základní školy. Poté jsem přešla na gymnázium pro sluchově postižené, jelikož jsem se chtěla také potkávat s nedoslýchavými lidmi. Následně jsem vystudovala vysokou školu.

Nyní pracuji ve Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR jako zástupkyně ředitele. Téměř celý život tedy žiji s praktickou hluchotou na jednom uchu a s úplnou na druhém. Sluch se mi začat trochu zhoršovat a já se rozhodla pro operaci kochleárního implantátu. Nastal kouzelný čas objevování nových zvuků a lepšího rozumění řeči. Intenzivně trénuji poslech řeči i dalších zvuků. Bez odezírání se však stále neobejdu. Implatace pro mě přišla už pozdě. Nejlepší využití kochleárního implantátu mají malinké neslyšící děti, jejichž sluchové dráhy a sluchové centrum v mozkové kůře jsou ještě tzv. „živé“.

Ale i tak jsem moc ráda, že kochleární implantát mám :-))

Ráda se vzdělávám a chodím na různé přednášky, kde mám možnost využívat podpory tlumočníka znakového jazyka. Abych lépe rozuměla přednášejícím a chodila i na další přednášky a workshopy, kde tlumočení či simultánní přepis zajištěny nebývají, tak potřebuji speciální kompenzační pomůcky.

Mezi ně patří speciální poslechový systém Roger a Pen, kompatibilní s kochleárním implantátem, jenž je finančně náročnější a já Vám milí čtenáři velmi děkuji za Váš finanční dar, díky kterému budu moci také lépe rozumět řeči.